Αρχείο Νέων

02-07-2020

Φοιτητές του Τμήματος ΔΕΤ του ΟΠΑ απέσπασαν ευρωπαϊκά βραβεία στον φοιτητικό διαγωνισμό επιχειρηματικότητας JA Europe Enterprise Challenge 2020

23-06-2020

17ο  e-Θερινό Σχολείο στη Διαχείριση Kινδύνου & τα Στοχαστικά Χρηματοοικονομικά, Διαδίκτυο, 30 Ιουνίου – 3 Ιουλίου 2020

22-06-2020

Ομάδα του Τμήματος Πληροφορικής του ΟΠΑ κατέκτησε την 1η θέση στον διεθνή διαγωνισμό ImageCLEFmed Caption 2020

18-06-2020

Μήνυμα του Πρύτανη με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων του ΟΠΑ

04-06-2020

Οι επιχειρηματικές ψηφιακές ιδέες των ομάδων Dr. IV, MamaBear και Crowdy, από φοιτητές του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, βραβεύτηκαν στο Virtual & Live Φοιτητικό Διαγωνισμό JA Start Up 2020, κερδίζοντας τις τρείς πρώτες θέσεις, με 8 ομάδες προκριθείσες στον Τελικό που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 26 Μαΐου.

07-05-2020

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, ανταποκρινόμενο στην ανάγκη του Εθνικού Συστήματος Υγείας για αύξηση των αποθεμάτων αίματος στη χώρα μας, διοργανώνει διήμερο εθελοντικής αιμοδοσίας στις 12 & 13 Μαΐου 2020.

09-04-2020

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών υποστηρίζει τον Διαγωνισμό Ανάδειξης Καινοτόμων Προτάσεων - #HackCoronaGreece <https://hackcorona.world/el/>, το Virtual Hackathon από τους Data Natives, με τη συνεργασία του ελληνικού οικοσυστήματος ψηφιακής υγείας και καινοτομίας, της ΕΕΛ/ΛΑΚ και του eHealthForum, καθώς και με την υποστήριξη του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, για την αντιμετώπιση της πανδημίας COVID-19 στην Ελλάδα.

09-04-2020

Από την πρώτη μέρα των περιορισμών λόγω του COVID-19, το ΟΠΑ προσαρμόστηκε άμεσα στις νέες συνθήκες, φροντίζοντας να συνεχιστεί κανονικά η λειτουργία όλων των υπηρεσιών χωρίς να διακινδυνεύεται η υγεία και η ασφάλεια του προσωπικού και των φοιτητών.

09-04-2020

Αμέσως μετά τη διακοπή της εκπαιδευτικής λειτουργίας με φυσική παρουσία, το ΟΠΑ, αφού συγκρότησε ομάδα τεχνικής υποστήριξης των φοιτητών και των διδασκόντων, συνέχισε το εκπαιδευτικό έργο του με την εξ΄ αποστάσεως διδασκαλία.

09-04-2020

Στις 24 Μαρτίου 2020 ο Πρύτανης απέστειλε μήνυμα προς τα μέλη της κοινότητας του ΟΠΑ στο οποίο αναφέρει:

Όλοι μαζί στο ΟΠΑ, δίνουμε την μάχη για να περιοριστεί η επέκταση της πανδημίας "COVID-19". Σε αυτές τις έκτακτες συνθήκες, οι στόχοι μας είναι αφενός να βοηθήσουμε όλοι ώστε να μην τεθεί σε κίνδυνο η ζωή και η υγεία κανενός και αφετέρου να υλοποιήσουμε κατά το δυνατόν το προγραμματισμένο εκπαιδευτικό, ερευνητικό και διοικητικό έργο, έτσι ώστε να μας βρει η επόμενη μέρα δημιουργικούς και έτοιμους να συνεχίσουμε την ακαδημαϊκή πρόοδό μας.

Σελίδες