Αρχείο Νέων

17-02-2020

Στοχεύοντας στην αντιμετώπιση του διεθνώς αναγνωρισμένου προβλήματος της περιβαλλοντικής κρίσης, μέσω περιορισμού της υπερκατανάλωσης ενέργειας διεθνώς, ερευνητές του Εργαστηρίου Ηλεκτρονικού Εμπορίου και Ηλεκτρονικού Επιχειρείν ELTRUN του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) σε συνεργασία με ερευνητές της Ερευνητικής Ομάδας Υπηρεσιών Τεχνολογιών και Οικονομικών STEcon του Εργαστηρίου Οικονομικών Πληροφορικής και Θεωρίας Συστημάτων του Τμήματος Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) σχεδίασαν, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου ChArGED, μια καινοτόμα εφαρμογή παιγνίου για κινητές συσκευές για την εξοικονόμηση ενέργειας σε οργανωσιακά περιβάλλοντα και δημόσιους χώρους.

12-02-2020

Το αργυρό συλλεκτικό νόμισμα με θέμα «100 Χρόνια από την Ίδρυση του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών», το οποίο αποτελεί προϊόν του Νομισματικού Προγράμματος 2020, παρουσιάσθηκε την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2020 σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Τράπεζα της Ελλάδος.

31-01-2020

Την έναρξη του Χρηματιστηρίου κήρυξε ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) Καθηγητής Εμμανουήλ Γιακουμάκης, σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των εορτασμών για τη συμπλήρωση 100 ετών από την ίδρυση του εμβληματικού πανεπιστημιακού ιδρύματος, επιστημονικού πυλώνα στην εξέλιξη της χώρας.

22-01-2020

Το ΟΠΑ προκηρύσσει τον Πρώτο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Οικονομικά «ΕΡΜΗΣ» για μαθητές Γ’ Λυκείου ΓΕΛ και ΕΠΑΛ

22-01-2020

Το Γραφείο Διασύνδεσης ως συνδετικός κρίκος μεταξύ της ακαδημαϊκής κοινότητας και του ευρύτερου οικονομικού, επιχειρησιακού και κοινωνικού περιβάλλοντος, διοργανώνει την Τετάρτη 29 Ιανουαρίου 2020 εκδήλωση επαγγελματικού προσανατολισμού σε συνεργασία με την Ebury...

10-12-2019

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών πέτυχε την υψηλή διάκριση «Αναγνώριση για την Επιχειρηματική Αριστεία (Recognized for Excellence – 4 star)»,

10-12-2019

Ομάδα του Τμήματος Πληροφορικής του ΟΠΑ βραβεύτηκε στον διεθνή διαγωνισμό βιοϊατρικών συστημάτων ερωταποκρίσεων BioASQ 2019, για δεύτερη φορά, μετά την περσινή βράβευση ομάδας του ΟΠΑ στον ίδιο διαγωνισμό.

10-12-2019

Ονομασία του κεντρικού κτηρίου της οδού Πατησίων σε «Μαράσλειο Μέγαρο»  και της Αίθουσας Τελετών σε «Αίθουσα Τελετών Ελευθέριος Βενιζέλος»

10-12-2019

Με μια λαμπρή εκδήλωση εορτασμού, σηματοδότησε το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, τη συμπλήρωση 100 Χρόνων από την  Ίδρυσή του, ανοίγοντας ένα νέο κεφάλαιο στην ιστορία του.

09-10-2019

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών υποδέχτηκε τους περίπου δύο χιλιάδες πρωτοετείς φοιτητές του, σε κλίμα ιδιαίτερα εορταστικό, αφού φέτος συμπληρώνονται 100 Χρόνια από την ίδρυσή του.

Σελίδες